În perioada Iunie-Noiembrie 2018, Associazione Interculturale Italia-România”Cuore Romeno”ONLUS derulează proiectul „Digisoft SardRo – Competente digitale si competente de tip soft pentru comunitatea românească din Sardinia” („Digisoft SardRo”), cu sprijinul Ministerului pentru Românii de pretutindeni, și în parteneriat cu Asociatia „Migranti del Sulcis COLLAGE” , Asociatia Românilor din Cagliari – „ARCA” , Associazione 5 Mori Carbonia si Grupul asociatiilor romanesti din Sardinia. Proiectul presupune desfasurarea a doua module distincte de formare cu beneficiari – reprezentanti ai diasporei romanești din regiune – un modul orientat e dezvoltarea de competente digitale si un modul pe dezvoltarea de competențe de tip „soft”. In acest sens anunțăm un apel de selecție a participanților pentru cursurile de formare dupa cum urmează: – un curs de formare orientat e dezvoltarea de competente digitale – unde participanții vor fi instruți cum să utilizeze resursele digitale (Internet, rețele de socializare, platforme online și alte instrumente disponibile) pentru a putea fi mai competitivi pe piața muncii și a crește gradul de informare (Curs de 8 ore+5 ore online). – un modul pe dezvoltarea de competențe de tip „soft” – competențe de comunicare, ascultare activă, competențe de lucru în echipă, dialog intercultural și instrumente de sprijin pe piața muncii (Curs de 8 ore+5 ore online). Locul desfașurării cursurilor de formare: Cagliari,Quartu Sant’Elena, Iglesias, Oristano,Carbonia,Sant’Antioco,Masainas, Alghero,Sassari și Olbia Locațiile și zilele exacte vor fi anunțate ulterior. Perioada de desfășurare a cursurilor: 11-20 Octombrie 2018 Limba: româna. Cine poate aplica: reprezentanții comunității românești din Sardinia. Formatorii noștri: – Au pregatire în domeniu (curs de formare pentru formatori, curs universitar de pedagogie, sau echivalente). – Au experiență efectivă în livrarea de formare – Au participat la cursuri de formare în domeniul pentru care aplică, sau dețin formări universitare și non-universitare în domeniu. – Au experiență în lucrul cu reprezentanții diasporei și cunosc specificul diasporei românești din Regiunea Autonomă Sardinia. – Au cunoștințe de limba italiană pentru a explica și termeni în itaiană – Au absolvit un program de studii superioare tip master și sunt/au fost implicați în activități de cercetare (doctorat, cercetări sociologice, studii). În urma participării la curs fiecare participant va primi un certificat de atestare a competențelor dobândite după modelul Europass. Locuri disponibile: 20 locuri pentru fiecare provincie/oraș din proiect. Pentru a se înscrie persoanele interesate trebuie să ne contacteze prin intermediul paginii oficiale de Facebook sau prin e-mail : associazionecuoreromeno@yahoo.com , pana la data de 01.10.2018 Associazione Interculturale Italia-România”Cuore Romeno”ONLUS îndeamnă reprezentanții comunității românești din Sardinia să participe la aceste cursuri de formare indiferent de localitățile unde se află! În acest scop asociația noastră va asigura o masă pe zi și sprijin în identificarea locației cele mai apropiate de dumneavoastră. #MpRPRomania

Articolul precedentFranco Fara , vicepresedintele asociatiei noastre – interviu la TVR International
Articolul următorDigisoft SardRo